Stowarzyszenie Oleandrów

Wystawa prac malarki z zespołem Downa – Kasi Puciaty, zwyciężczyni Pierwszego Konkursu Sztuki NDSS Autorów z Syndromem Downa w USA 2014.

1-DSC00667

Inicjatywa została zrealizowana w ramach konkursu „Bank Pomysłów w DKŚ” w 2013 roku. Pomysłodawca: Stowarzyszenie Oleandrów.

1-zdjęcie 1

Była to już druga odsłona wystawy prac Kasi pt. „Nie zapomnij o mnie”. Pierwsza miała miejsce 5 października 2013 r. w filii DKŚ na Hożej 41. Wystawa ta jest realizacją jednego ze zwycięskich wniosków w ramach konkursu „Dom Kultury+, Inicjatywy lokalne”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Autorka wystawianych prac malarskich – nieżyjąca już Kasia Puciata, urodziła się z zespołem Downa. Chociaż nie ukończyła żadnej artystycznej uczelni, to osiągnęła mistrzowski poziom techniki warsztatu malarskiego. 1-35 „…Kasia malowała głównie farbami plakatowymi, wykazywała niezwykłą umiejętność uzyskiwania nowych rodzajów barw. Miała swój świat, który wyrażała w postaci kompozycji prawie abstrakcyjnych, sprowadzanych do najprostszych znaków i motywów…” (Andrzej Osęka). 1-28 Kasia od samego początku, świadomie lub nie, szukała celu życia. Intencją organizatorów wystawy jest umożliwienie widzowi zapoznania się z drogą życiową Kasi, jej obrazami i uświadomienie, jak głęboko ludzką była istotą. Tak mówi jej Mama, Maria Puciata: „Wszystko, co kiedykolwiek mogliśmy robić dla niej, to ignorować chorobę, żartować z sytuacji, dać jej kochający dom z codziennymi waśniami i radościami, cieszyć się każdą chwilą i dawać jej każdą okazję dla spełniania siebie. Wyniki mówią same za siebie…”

Już po pierwszej odsłonie wystawy nadeszła do nas radosna wiadomość w styczniu 2014 r. zza oceanu – od Krajowego Towarzystwa na rzecz Syndromu Downa w USA (National Down Syndrome Society – NDSS), że Kasia Puciata i jej malarstwo wygrały w Pierwszym Konkursie Sztuki NDSS. Do udziału w konkursie zostały zaproszone osoby z zespołem Downa z całych Stanów Zjednoczonych. Joanna – siostra Kasi, mieszkająca w USA od kilkunastu lat, zgłosiła do konkursu kompozycję malarską Kasi. No i stało się!

1-_NDSS

Zwycięska kompozycja Kasi będzie eksponowana w siedzibie Stowarzyszenia w Nowym Jorku i Waszyngtonie oraz w biurach Kongresu Stanów Zjednoczonych i wybranych firmach na terenie DC.

WIOSENNE AKCJE SĄSIEDZKIE arrow-right
Next post

arrow-left Posąg nagiego chłopca
Previous post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *