Stowarzyszenie Oleandrów

Drodzy Sąsiedzi,
Spotkajmy się 2 października 2015 r. o godz. 17:30 na uroczystości odsłonięcia tablicy przy ul. Marszałkowskiej 21/25 na Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN. Tablica jest poświęcona pamięci czterech warszawskich Robinsonów, cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, ukrywających się od 3 sierpnia 1944 do połowy listopada 1944 w ruinach kamienicy Marszałkowska 21.

1-tablica - poprawiona Book Antiqua (LR)

Tablica ta będzie także upamiętnieniem, dzisiaj trudnej do określenia liczby, bezimiennych ofiar egzekucji przed apteką Anca, która mieściła się na narożniku ulic  Marszałkowskiej i Oleandrów.

1-Marsz 19-21-23-25 (LR)

Kamienice Marszałkowska  19 oraz 21, 23 i 25 sprzed wojny
Obecnie Marszałkowska 21/25
1-IMG_8867
Program spotkania:
1. Odsłonięcie tablicy przy ul. Marszałkowskiej 21/25
2. Spotkanie z ostatnimi żyjącymi Robinsonami:
–  Danutą Gałkową ps. „Blondynka”
–  Wacławem Gluth-Nowowiejskim ps. „Wacek”
–  Edwardem Mateckim ps. „Edek”
–  Mieczysławem Rybickim
–  oraz rodzinami Obywateli Rzeczpospolitej Gruzów
3. Toast za pamięć i dobry los

Sięgnijcie pod adres:
http://www.robinsonowiewarszawscy.blogspot.com/2015/09/antoni-czarkowski-warszawski-robinson.html
gdzie znajdują się m.in. ogromnie poruszające wspomnienia jednego z czterech Robinsonów – Antoniego Czarkowskiego, 16-letniego wówczas chłopca, który cudem przeżył masowe egzekucje przed apteką Anca.

Było wzruszająco i patriotycznie

1-DSC01394Uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Warszawskich Robinsonów rozpoczęły się o godz. 17.30 w piątek 2 października przed siedzibą Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21.
1-DSC01427

Uroczystość rozpoczęła Naczelnik CE IPN pani Wiesława Młynarczyk, w obecności i  udziale   Zastępcy Prezesa IPN  pana dr Pawła Ukielskiego oraz pani Małgorzaty Czarkowskiej, fundatorki tablicy, córki zmarłego w tym roku Antoniego Czarkowskiego.
1-DSC01401

Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście:
– sąsiedzi, w tym członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej Marszałkowska 21/26;
– przedstawiciele Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych wraz z panią Natalią Grzywalską;
– uczniowie z pocztem sztandarowym zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 36 im. Krzysztofa Kieślowskiego wraz panią dyrektor Izabelą Rzepką i przedstawicielami grona pedagogicznego;
– poczet sztandarowy Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”;
– harcerze i grupa rekonstrukcyjna w powstańczych mundurach
1-DSC01431Następnie goście przeszli do gościnnych sal „Przystanku Historia”, Centrum Edukacyjnego IPN, gdzie rozpoczęło się spotkanie z trzema zaproszonymi  Robinsonami: p. Danutą Gałkową ps. „Blondynka”, p. Wacławem Nowowiejskim ps. „Wacek” i Mieczysławem Rybickim.
1-DSC01440Bohaterowie wydarzenia przejmująco wspominali swoje przeżyciach z czasów ukrywania się w ruinach i wspólnej walki o przetrwanie we wrogim środowisku w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiej dzielnicy.
1-DSC015031-DSC01458

Serdecznie dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej oraz Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych za skuteczne współdziałanie z panią Małgorzatą Czarkowską i naszym Stowarzyszeniem, które pozwoliło doprowadzić do tego niezapomnianego wydarzenia.

Święto ulicy Oleandrów arrow-right
Next post

arrow-left Dni Śródmieścia 2015 na Oleandrów
Previous post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *