Stowarzyszenie Oleandrów

Posąg nagiego chłopca

Kiedy jeden z naszych sąsiadów odnalazł w swoim prywatnym archiwum stary egzemplarz STOLICY z dnia 22 listopada 1992 roku z notatką pt. „Porwanie chłopca”, przypomnieliśmy sobie wszyscy posąg nagiego chłopca, który od lat stał na postumencie na naszym Skwerze. 1-Porwanie chłopca KARNEGO

Z artykułu dowiedzieliśmy się, że posąg nagiego chłopca z brązu autorstwa Alfonsa Karnego został zabrany z naszego skweru przy ul. Marszałkowskiej 7, (obecnie Skweru Oleandrów), do Muzeum Narodowego.

Napisaliśmy więc do Muzeum, zaniepokojeni dalszym losem „naszego chłopca”  z zapytaniem gdzie obecnie znajduje się to dzieło sztuki  i w jakim jest stanie. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, iż wspomniana rzeźba jest wpisana do księgi pod numerem Rz.W.339, zakupiona do kolekcji w roku 1950. W roku 1995 przeszła konserwację w Laboratorium MNW przeprowadzoną przez dr Jerzego Kehla i jest obecnie w magazynie w Królikarni.

Z pewnością skorzystamy z możliwości  zwrócenia się do Dyrekcji Muzeum o kwerendę i obejrzenia rzeźby na żywo, o czym Was wszystkich nie omieszkamy poinformować.

A może ktoś z Was, drodzy sąsiedzi, ma w swoich zasobach zdjęcie posągu chłopca, który kiedyś stał na pustym obecnie postumencie?

IMG_6443 PodestChłopca-2

 

15.04.2014

WYSTAWA NA SMOLNEJ 9 (23.03- 4.04.2014) arrow-right
Next post

arrow-left SIŁOWNIA NA SKWERZE
Previous post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *