Historia, Sztuka, WYDARZENIA

Kino podwórkowe w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego

Zapraszamy wszystkich do kina powstańczego na naszym Skwerze w dniu 1 sierpnia na godz. 20:00 . Na dużym ekranie będą prezentowane filmy nawiązujące do wydarzeń z 1944 roku. Tej świetnej inicjatywy, w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, podjęło się Stowarzyszenia Harcerskie  (http://www.sh.org.pl/kina-podwoacuterkowe.html).

Projekcję na Skwerze Oleandrów zorganizuje jedna z 15 drużyn SH. SO_LR_1-08-2014

Każda drużyna z SH będzie odpowiedzialna za jeden pokaz. W sumie będzie można obejrzeć w różnych lokalizacjach w Warszawie przeróżne filmy dotyczące Powstania – m.in.: Dziewczyny, Powstanie w bluzce w kwiatki, Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego, Film o babci, Za barykadą, Oddział do zadań specjalnych, Parasol, Godzina W.

Na projekcję na Skwerze złożą się 2 filmy:
POWSTANIE JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO Siedem dni do Powstania
Legendarny „Kurier z Warszawy”, Jan Nowak-Jeziorański w jednym z ostatnich swoich wywiadów opowiada o dniach poprzedzających Powstanie Warszawskie 1944 r. – od momentu lądowania angielskiej „dakoty” 26 lipca pod Tarnowem, poprzez poszukiwania kontaktu z zakonspirowaną Komendą Główną Armii Krajowej i jej reakcji na niepokojące wiadomości i przywiezione z Londynu, do dnia wybuchu Powstania. (20 min.)

Jan Nowak-Jeziorański. Kurier z Warszawy. 60 lat później
60 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego, Andrzej Wajda, reżyser filmu “Kanał” spotyka się z Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Głównym tematem audycji jest pytanie: jak Jan Nowak-Jeziorański – świadek i uczestnik tamtych wydarzeń ocenia z perspektywy czasu powstanie. Ilustrację stanowią fragmenty filmu pt “Kanał” Andrzeja Wajdy. (28 min.)

Serdecznie zapraszamy!

Standard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *